HDR10 یک استاندارد آزاد و باز ( open standard) در صنعت تلویزیون است و به این معناست که برای استفاده عمومی در دسترس است و تمام سازندگان میتوانند بدون مسائل حقوقی از آن استفاده کنند . البته HDR10 اسم عجیبیه و به خاطرسپاری آن کمی مشکل است و به همین خاطر شما بر روی جعبه و یا برگه مشخصات محصول نام HDR10 رو مشاهده نمی کنید و به جای اون فقط به صورت ساده میبینین که تلویزیون از HDR پشتیبانی میکند و شما باید فرض رو بر این مبنا قرار بدید که منظور آن HDR10 است و از محتویات HDR10 پشتیبانی مینماید .

این استاندارد در حال حاضر در حال پیشی گرفتن میباشد. بیشتر محتویات HDR که در بازار موجوداست ، فرمت HDR10 رو دارد و بیشتر تلویزیون ها نیز از این استاندارد پشتیبانی میکنند . این استاندارد همانند منابع طبیعیه و سازندگان برای استفاده از اون برای مسائل حقوقی پولی پرداخت نمیکنند بلکه به صورت رایگان است .

اما این تنها بخشی از فناوری HDR10 است. سالهاست که سازندگان تلویزیون ، مصرف‌کنندگان رو با تبلیغات درباره بازه رنگی تلویزیون‌هایشان بمباران کردند. اما جزییات یا دانه‌ای بودن رنگ نیز مهم است. اندورید و تقریبا تمام نرم‌افزارهایی که وجود دارند، دارای بازه رنگی محدود Rec. 709 یا sRGB هستن. اما چیزی که در سینماها وجود دارد، بازه رنگی DCI-P3 است که تقریبا تمام رنگ‌های موجود رو پوشش میدهد.

Dolby Vision هم یک استاندارد HDR اختصاصیسیت که توسط Dolby ایجاد شده است و نوید این رو میدهد که در جایگاه بالاتر از HDR10 قرار  بگیرد . تفاوت عمده بین دالبی ویژن و HDR10 در اینست که دالبی ویژن از ۱۲ بیت در هر رنگ (قرمز، سبز، و آبی) استفاده میکند در حالیکه HDR10 از ۱۰ بیت در هر رنگ استفاده میکند و اسم HDR10 نیز از همین ۱۰ بیت گرفته شده است.

HDR10
HDR10 چیست؟

بهترین وضعیت برای نمایش HDR10، نمایشگرهای با رنگ‌های ۱۰ بیتی میباشد. اما نمایشگر با رنگ‌های ۱۰ بیتی پیش‌ نیاز HDR10 نیست چنانکه نمایشگر گوشی نوت ۷، نمایشگری ۸ بیتی با قابلیت نمایش ۱۶ میلیون رنگ است. چیپ mDNIe درون گوشی محتویات را برای نمایش HDR در نمایشگر ۸ بیتی اماده میکند.

به طور ساده، ما شاهد دانه‌ بندی رنگی بهتر خواهیم بود و قطعا تصاویر رو با جزییات بیشتری می بینیم.

برخی از تلویزیون‌ های LED برتر ، به علاوه‌ی تلویزیون‌های OLED چند سال اخیر، دارای فناوری نمایشگری برای رندر کردن محتوای HDR به منظور داشتن نتیجه‌ی مناسب و معقول هستند. اما بیش‌تر تلویزیون‌های امسال دارای مدل‌هایی هستند که قابلیت HDR رو به طور گسترده‌ای تبلیغ میکنند. این تلویزیون‌ها شامل سری SUHD شرکت سامسونگ، مدل‌های X8000 و X9000 سری D شرکت سونی، جدیدترین تلویزیون‌های LED و OLED شرکت ال‌ جی است.

نمونه دستگاههایی که این فن آوری نوین (HDR) در آنها استفاده شده است و از طریق سایت WWW.YEKTAKALA24.COM امکان خرید دارند ، عبارتند از :

تلویزیون ال ای دی هوشمند ۴k سامسونگ مدل ۸۲NU8900 سایز ۸۲ اینچ

تلویزیون ال ای دی هوشمند سامسونگ مدل ۷۵NU8900 سایز ۷۵ اینچ

تلویزیون ال ای دی هوشمند سامسونگ مدل ۵۵NU8900 سایز ۵۵ اینچ

تلویزیون ال ای دی هوشمند ۴K ال جی مدل ۴۳UJ66000GI سایز ۴۳ اینچ

WWW.YEKTAKALA24.COM

قسمت اول HDR قسمت دوم HDR10  قسمت سوم  +HDR10